Summary of Programme Schedule

Day 1 (23rd Sept 2019)

0730-0900

Registration (Convention Centre)

0845-0930

Inaugural Session (Convention Centre)

0930-1050

Conference Plenary Lectures (Convention Centre)

1050-1110

Inauguration of Technical Exhibition

1110-1130

Tea Break

1130-1315

Plenary Session – I (Convention Centre)

1315-1415

Lunch Break

1415-1515

Inauguration and Poster Session – I (Skywalk Corridor)

1515-1530

Tea Break

1530-1800

Parallel Technical Sessions – I (Courtyard by Marriott)

 

Hall A : Materials for Aero Engine  (Sponsored by M/s ALD Vacuum Technologies)

Hall B : Industrial Perspective on Strategic Materials (Sponsored by Ordnance Factory Board and Midhani)

Hall C : Materials and Microstructural Engineering

Hall D : Ultra High Temperature Ceramics – I

Hall E : Coatings – I

Hall F : Fatigue Behaviour of Materials (Sponsored by M/s. RUMUL, Switzerland)

Hall G :  Symposium on Speciality Steels

Hall H : Materials Technology for Missiles

1900 Hrs

Cultural Programme & Banquet Dinner (Convention Centre)

Day 2 (24th Sept 2019)

0900-1045

Plenary Session – 2 (Convention Centre)

1045-1100

Tea Break

1100-1300

Parallel Technical Sessions – 2 (Courtyard by Marriott)

 

Hall A : Special Materials

Hall B : Symposium on High Entropy alloys

Hall C : Energy Storage Materials

Hall D : NDT & Failure Analysis

Hall E : Texture of Materials

Hall F : Armour Materials-I

Hall G : Symposia on Integrated Computational Materials Engineering (ICME) – I

Hall H : Powder Metallurgical Processing (Hall H) (Sponsored by M/s ALD Vacuum Technologies)

1300-1400

Lunch Break

1400-1545

Plenary Session – 3 (Convention Centre)

1545-1600

Tea Break

1600-1830

Parallel Technical Sessions – 3 (Courtyard by Marriott)

 

Hall A : Additive Manufacturing

Hall B : Metal Joining – I

Hall C : Corrosion and Protection

Hall D : Special Processing of Materials – I

Hall E : Ultra High Temperature Ceramics – II

Hall F : Armour Materials-II

Hall G : Composites – I

Hall H : Electronic Materials

1900

Cultural Programme & Banquet Dinner (Convention Centre)

Day 3 (25th  Sept 2019)

0900-1045

Plenary Session – 4 (Convention Centre)

1045-1100

Tea Break

1100-1300

Parallel Technical Sessions – 4 (Courtyard by Marriott)

 

Hall A : Metal Joining – II

Hall B : Materials for Space

Hall C : Structural Materials

Hall D : Coatings – II

Hall E  : Mechanical Behaviour of Materials

Hall F  : Metal Joining – III

Hall G : Symposia on Integrated Computational Materials Engineering (ICME) – II

Hall H : Sensor Materials

1300-1400

Lunch Break

1400-1500

Poster Session – II

1500-1515

Tea Break

1515-1745

Parallel Technical Sessions – 5 (Courtyard by Marriott)

 

Hall A  : Composite – II

Hall B  : Light Alloys

Hall C  : Armour Materials – III

Hall D : Structural Integrity

Hall E  : Smart Materials

Hall F  : Special Processing of Materials – II

Hall G : Magnetic Materials

Hall H : Processing of materials through chemical route

1800-1845

Valedictory Function and Presentation of Conference Awards (Convention Centre)